Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyzwania i przyszłość pracy zdalnej

04 lutego 2021 | Kadry i Płace | Agnieszka Kobak

Doświadczenia płynące z ostatnich miesięcy pracy zdalnej przyniosły wiele cennych wniosków, ale i wyzwań związanych z organizacją codziennej pracy w firmach. Wśród najważniejszych można wymienić kwestie komunikacji, motywacji pracowników, ergonomii pracy, czy też zaplanowania odpowiedniego, zgodnego z potrzebami pracowników modelu pracy po pandemii, gdy w pełni otworzy się opcja powrotu do biur.

Z badania "Przyszłość pracy: od pracy zdalnej do hybrydowej", przeprowadzonego przez Instytut Badawczy firmy Capgemini (https://www.capgemini.com/no-no/news/report-the-future-of-work-from-remote-to-hybrid/) wynika, że zdalna organizacja pracy, będąca wynikiem wybuchu pandemii, zwiększyła produktywność pracowników w przebadanych firmach aż o 63 proc. (w III kwartale 2020 r.), a także przyniosła w tym samym okresie oszczędności sięgające 24 proc. Ten sam raport z badania prezentuje też prognozy, zgodnie z którymi aż 75 proc. organizacji liczy na to, że ok. 1/3 pracowników pozostanie kadrą zdalną, a 3 na 10 firm spodziewa się, że na zdalny model przejdzie aż 70 proc. załogi.

Czytaj także: Praca zdalna w czasie COVID-19 na urządzeniach prywatnych

Z drugiej strony, sami pracownicy wyrażają obawy związane z dłuższą perspektywą przymusowej pracy z domu. Połowa ankietowanych stwierdziła, że zrezygnowałaby z zatrudnienia, gdyby jedyną przedstawioną im opcją była praca zdalna. Stąd wątpliwości, czy pierwsze, pozytywne efekty eksperymentu ciągłego home office przełożą się w dłuższej perspektywie na dalszy wzrost produktywności i wydajności pracowników. Z ich perspektywy najbardziej optymalne rozwiązanie na przyszłość to elastyczny model pracy hybrydowej, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament